Alanya

نقشه شهر آلانیا
Alanya Kalesi

آلانیا تفریحگاهی ساحلی درفاصله 120 کیلومتری (6/74 مایلی) از شهر آنتالیا است. در این منطقه نزدیک به 400000 نفر ساکن هستند. آلانیا دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است. در زمستان بیشتر باران می آید، با تابستانهای طولانی، گرم و خشک. کوه های توروس نزدیک به دریا باعث مه صبحگاهی شده و گاهی منجر به رنگین کمان میشود. در ارتفاعات، برف مناظر زیبایی ایجاد میکند بگونه ای که میتوان آن را حتی در برخی از روزهای گرم هم مشاهده کرد.
 
تاریخچه آلانیا
Castle in Alanya

آلانیا دژ مستحکم محلی برای اکثر امپراتوریهای مدیترانه ای بوده است. مهمترین دوران سیاسی آلانیا در قرون وسطی و همزمان با حکومت علا الدین کیقباد سلجوقی بوده است.
این ناحیه قبل از اینکه توسط اسکندر کبیرفتح شود، قلعه سنگ بوده است که هیتیها و امپراتوری ایران حاکم آن بوده اند. قدمت آثار مکشوفه به دوران عصر حجر( 20000 قبل از میلاد) باز میگردد. در طول دوران سلطنت بطلمیوس (قرن 4 پیش از میلاد) این منطقه به مکانی محبوب برای دزدان دریایی مدیترانه تبدیل شد.
پس از سقوط امپراتوری روم این شهر تحت نفوذ بیزانس قرار گرفت. در قرن هفتم مسلمانان کم کم به این منطقه وارد شدند و منطقه از کنترل بیزانس بدست قبایل ترکان سلجوقی افتاد. سپس آلکسیوس کمننوس در سال 1097 و در طی جنگ اول صلیبی این ناحیه را باز پس گرفت.
در طی جنگهای صلیبی پادشاهی ارمنی سیلیسیا از آن به عنوان بندر استفاده میکرد اما مسلمانان کنترل آنرا در سال 1221 در دست گرفتند هنگامی که سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد آن را در ازای شهر آکسهیر گرفت. حکومت سلجوقی عصر طلایی این شهر بود. ارگ دوقلو، دیوارهای شهر، مهمات خانه و برج قرمز در طول این زمان ساخته شده اند. همچنین باغ کیقباد و سالنها را هنوز هم می توان در شهر دید.
 
Alanya Beach

آلانیا بعدها از سوی شرق مورد حمله مغول، بیلیک ها از آناتولی ترکیه ولوسینان ها از قبرس قرار گرفت. در سال 1427 به مملوکان مصر فروخته شد و در سال 1571 به امپراتوری عثمانی ضمیمه شد. از سال 1868 تا امروز بخشی از آنتالیا گردید.
پس از جنگ جهانی اول آلانیا به ایتالیا سپرده شد و مانند بخش عمده ای ازمنطقه، شهر تا حد زیادی دچار هرج و مرج جنگ شد.
در شبه جزیره قلعه آلانیا یک ارگ سلجوقی ازسال 1226 استوار است. اغلب نشانه های شهر در داخل و اطراف قلعه هستند. این قلعه بر روی استحکامات موجود و برای دو منظورساخته شده بود. یکی به عنوان کاخی برای دولت های محلی و دیگری به عنوان یک ساختار دفاعی در صورت حمله. در داخل قلعه، مسجد و کاروانسرای سلمانیه وجود دارد که توسط سلطان سلیمان ساخته شده است.
کیزیل کوله (برج سرخ) یکی دیگر از ساختمان های معروف در آلانیا است. ارتفاع 33 متری آجر ساختمان شامل موزه مردم نگاری شهری است. 83 برج قلعه آلانیا با ساختار هشت ضلعی از مهمات خانه محافظت میکند و یکی از بهترین نمونه های معماری نظامی قرون وسطی است که هنوز باقی است.
 
Kizil Kule Alanya
 
صنعت جهانگردی و توریست در این شهر 1.1 میلیارد یورو رسیده است. بسیاری از گردشگران، به ویژه از شمال اروپا و روسیه، در حال حاضر به طور منظم در آلانیا تعطیلات خود را میگذرانند. فعالیت های موجود عبارتند از کایت سواری، چتربازی با طناب، قایقرانی.
 
 
 
Kleopatra Beach
 
در آغاز سال 2003، بازار مسکن به یک بازار بسیار سود آور تبدیل شده است با ساخت خانه ها و آپارتمانهایی خصوصی برای سفرهای کوتاه مدت اروپایی ها و آسیایی ها جدابیت این شهر را بالاتر برده است. محدودیت های ساخت برای حفظ ارتفاع شهر، هتل های سربه آسمان کشیده شده را در شرق و غرب شهر نشان میدهد.